۱۳۹۹ دوشنبه ۱۶ تير -
3:54:19
مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی خانه مصالح

انواع چسب کاشی

 

 

در گذشته نصب کاشی ، سرامیک و سنگ ، توسط ملاتی از سیمان و ماسه صورت می­گرفت، به همین علت نصابان باید روش­های دشوارتری را بکار می­بردند همچنین وقت بیشتری برای نصب صرف می­شد .در صورت استفاده از حاشیه  و طرح­های خاص، نصاب با مشکلاتی مواجه می­شد. اما امروزه با استفاده از چسب کاشی بسیاری از معایب ملات سیمانی برطرف شده است. با استفاده از چسب­های کاشی می­توان به محصولات پرسلانی، گرانیتی و سنگ را در سطوح نمای ساختمان­ها نصب نمود. این موضوع توسط ملات سیمان امکان­پذیر نبوده و پس از گذشت زمان امکان جدا شدن، کنده شدن و افتادن از روی نمای ساختمان وجود دارد که با هزینه اندک می­توان از این امر جلوگیری کرد. باید پذیرفت که استفاده از تکنولوژی­های جدید در صنعت ساختمان امری اجتناب ناپذیر است. چسب کاشی یک نوع سیمان پرتلند غیرآلی پلیمری بوده که با ذرات دانه­ای و مواد شیمیایی اصلاح شده است. چسب­های کاشی قادر به اتصال سطوح دو ماده و مصالح به یکدیگر می­باشد.

مزایای استفاده از چسب کاشی 

ü     سرعت بسیار بالا هنگام نصب

ü استحکام در سال­ها بعدی و زمان کاربرد

ü     مقاومت بالا در برابر زلزله

üضد ارتعاش نمودن سطح نصب نسبت به ملات­های دیگر

ü وزن بسیار کم بابت سبک­سازی کف و هم­چنین بدنه در هنگام نصب بر روی نما

ü     استفاده از فضای بیشتر ساختمان به جهت استقاده از مواد کمتر

ü     عایق رطوبتی نمودن سطح به­ خصوص در محل­های بسیار مرطوب و هم­چنین در مناطق شرجی

ü   در مناطق پر باران و در برابر باران­های دائمی سطح، آب­بندی ایجاد کرده و از نفوذ رطوبت جلوگیری می­نماید

ü    در مناطق سردسیر و هم­چنین گرم­سیر بر روی نما قابل استفاده می­باشد

ü    کیفیت کار بالا ، زمان تنظیم بهینه چسب کاشی امکان تنظیم آسان کاشی را در یک مدت زمان مشخص فراهم می‌کند. همچنین باعث می‌شود تا کاشی‌ها در یک خط قرار گرفته و زیبا به نظر برسند. اتصال کاشی با استفاده از ماله دندانه دار گسترش چسب مناسبی را در پشت کاشی فراهم می‌کند. بنابراین مشکلات کاشی‌های شکسته شده را کاهش می‌دهد. همچنین نفوذ آب و به وجود آمدن لکه نیز کاهش پیدا می‌کند. اتصال کامل چسب پشت کاشی به بستر مورد نظر مقاومت اتصال زیادی را تولید کرده و مدت زمان دوام کاشی را بالاتر می‌برد.

ü تنوع در اجرا، چسب کاشی طبق دستورالعمل ویژه تنظیم شده است تا برای چسب کردن کاشی، موزاییک‌های شیشه‌ای، گرانیت‌های با سایز بزرگ (بالاتر از ۶۰ در ۶۰ سانتیمتر)، نصب کاشی بر بستر جلاداده شده، بر سیستم دیوار خشک، بر روی کاشی‌های موجود بدون برداشتن آن‌ها،در محیط‌های خارجی، پارکینگ، محیط‌های صنعتی، در استخرها و غیر مورد استفاده قرار گیرد.

ü     دلایل اقتصادی، اتصال کاشی با استفاده از چسب کاشی با ماله دندانه دار مقادیر کمتری از مواد را نیاز دارد. لایه چسب بسیار نازک‌تر از ترکیب سیمان و ماسه است و این موضوع باعث سبک‌تر شدن بار وارد به ساختمان می‌شود.یک بسته ۲۰ کیلوگرمی چسب کاشی می‌تواند برای مساحت ۴ تا ۵ متر مربع اتصال کاشی مورد استفاده قرار گیرد.

v    چسب کاشی  دارای دو نوع چسب کاشی پودری و چسب کاشی خمیری است

چسب‌ کاشی پودری

مخلوطی از مواد سیمانی به همراه افزودنی­های پلیمری و تقویت­کننده چسبندگی و پرکننده­های معدنی می­باشد و تنها با افزودن آب آماده مصرف می­گردد. برای نصب انواع مصالح جاذب و غیرجاذب روی کف و دیوار در داخل و خارج ساختمان نظیر کاشی و سرامیک شیشه­ای و... استفاده می­شود.

این محصولات بر اساس و پایه مواد معدنی و شیمیایی تولید می‌گردند و با استفاده از آن­ها می‌توان کاشی، سرامیک و سنگ را بر روی سطوح صاف، آجری، کاشی، موزائیک، سیمانی و سنگی نصب نمود. به‌دلیل نوع ترکیبات و فرآوری‌های صورت گرفته در زمان تولید پیشنهاد می‌گردد از به‌کار بردن چسب‌های پودری بر روی سطوح گچی خودداری شود.

نحوه به کارگیری چسب کاشی پودری :

برای استفاده از چسب کاشی پودری باید طبق مراحل زیر عمل شود

ابتدا سطح زیرکار از هرگونه چربی، گرد و غبار، ذرات سست یا رنگ قدیمی پاک شود

در مرحله دوم سه حجم پودر را با یک حجم آب ترکیب نموده و تا به دست آمدن خمیـری یـکنـواخت و هـمگـن ادامـه دهید

سرانجام خمیر چسب کاشی آماده شده را به وسیله کاردک شیاردار روی سطح مورد اجرا کشیده و کاشی را روی آن نصب نمایید . کاشی های نصب شده بر روی دیوار بعد از ۴۸ ساعت به استحکام نهایی خود می رسند وبعد از این مدت می توان بند کشی را شروع نمود و به فاصله دو روز پس از بندکشی سطح مورد نظر قابل استفاده است.

چسب‌ کاشی خمیری 

این چسب ها دارای خواص چسبندگی بیشتری نسبت به چسبهای کاشی پودری هستند و به ‌واسطه داشتن ترکیب شیمیایی متفاوت نسبت به چسب­های کاشی پودری و دارا بودن پایه شیمیایی، از این محصول می‌توان علاوه ‌بر استفاده روی سطوح سنگی، سرامیکی، کاشی، موزائیک، سیمانی و غیره بر روی سطوح گچی نیز قابل استفاده است. هم‌چنین به‌دلیل جذب آب بالای کاشی‌های دیوار و جهت جلوگیری از تغییر رنگ در سطح لعاب کاشی توصیه می‌گردد جهت نصب این محصولات از چسب خمیری استفاده گردد. هم‌چنین در صورت نیاز به نصب در محل استخر، حمام، دستشوئی و محل‌های مرطوب می‌توان ضمن به‌کار بردن پرایمر یا چسب بتن به‌عنوان پوشش زیر کار از این نوع چسب جهت استحکام و هم‌چنین عایق نمودن محل از رطوبت استفاده نمود. خمیر چسب کاشی و سرامیک به جای بتن ماسه یا دوغاب استفاده می­شود. این ماده به صورت آماده قابل تحویل است. برای نصب کاشی و سرامیک بر روی دیواره های بتنی و سیمانی و انواع قطعات پیش ساخته و سطوح قدیمی کاشی کاری شده، یعنی کاشی روی کاشی و سرامیک روی سرامیک و یا هر سطح آماده ای، مورد استفاده قرار می گیرد. خمیر چسب کاشی بر پایه رزین های صنعتی با دوام مورد نیاز ساخته می شود و برای نصب کاشی و سرامیک داخل ساختمان ها مورد مصرف قرار می گیرد. این چسب پس از ساخته شدن در مقابل نفوذ رطوبت و نم، عوامل جوی، حرارت و یخبندان کاملا مقاوم است. از دیگر مشخصات این چسب این است که نصب کاشی و سرامیک را بسیار آسان می­نماید.

شناسایی اصول ایمنی و حفاظت در نصب کاشی با چسب 

به روی سطوحی که با گچ یا آجر و یا کاشی که قبلاً پوشش داده شده می­توان از چسب کاشی استفاده کرد. کاشیکار می­بایستی بتواند از عهده این کار به خوبی برآید و مهارت­های لازم با این نوع چسب­ها را قبلاً کسب کرده باشد. این چسب­ها به علت داشتن خصوصیات و کیفیت خوب در صنعت ساختمان کاربردهای وسیعی دارند. رعایت اصول ایمنی و حفاظت به دلیل دارا بودن مواد شیمیایی در ترکیب این چسب­ها که ماده اصلی آن­ها از پلیمرها یا سیمان الزامی است. این چسب­ها در برابر رطوبت مقاوم بوده و از آن در کاشیکاری ، حمام­ها و دستشویی و آشپزخانه و سرویس­های بهداشتی استفاده می­شود زیرا در این مکان­ها نسب به سایر قسمت­های ساختمان درصد رطوبت تا 70 درصد بیشتر است. رعایت اصول ایمنی موقع نصب که در موقع خوگیری چسب از خود آمونیاک آزاد می­نماید ، نیز الزامی است. در بعضی از چسب­ها که به صورت بتونه استفاده می­شود که این چسب­ها نیز از چندین نوع مواد شیمیایی بخصوص ترکیب شده­ اند ، بنابراین در نصب کاشی­ها با انواع چسب­ها بایستی اصول ایمنی و حفاظتی رعایت شود. 

برای تهیه این محصولات با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

 

                              09154741080   : تلفن همراه   05137261080     : تلفن ثابت