۱۴۰۳ يکشنبه ۶ خرداد -
8:58:46
مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی خانه مصالح

کاربرد و مزایای دیواره گچی

 

کاربرد دیواره های گچی در صنعت ساختمان

گچ همواره توسط بشر در فن ساختمان سازی مورد استفاده قرار گرفته است. گروه های باستان شناسی قدمت استفاده از گچ را در معماری و طرح های تزئينی به ۷۰۰۰ سال پيش از ميلاد مسيح نسبت داده اند. امروزه گچ همچنان به علت ويژگيهای مختلف چون شکل پذيری، مقاومت، فراوانی و دارا بودن مزايای ديگر، با استفاده از ماشين آلات مدرن، تهيه و موارد استفاده فراوانی در صنعت ساختمان دارد. علاوه بر استفاده از گچ برای مصارف تزئينی و يا به عنوان روکش نهايی ديوار های داخلی (به منظور ايجاد يک سطح کاملاً صيقلی)، کشور های مترقی استفاده مهم تری را برای اين طبيعی به وجود آورده اند و آن استفاده از سقف های کاذب گچی و پانل های گچی جدا ساز برای چيدن کليه ديواره های داخلی ساختمان می باشد.

 مزاياي ديوار پيش ساخته گچي

كاهش زمان ساخت

عدم نياز به گچ وخاك

عايق حرارتي و صوتي

استحكام بالا

اضافه شدن فضاي مفيد

هزينه اجراي پايين

كاهش ضايعات ساختماني و كاهش مصرف رنگ

كاهش وزن ساختمان و در نتيجه كاهش ميزان مصرف ميله گرد و بتون مصرفي در سازه ها به دليل سبكي پانل

عدم نياز به رايزر و داكت تاسيساتي به دليل فرم مجوف پانل

كاهش دستمزد كارگري به دليل سرعت در انجام كار

عدم نياز به مصالح معمولي از جمله گچ ،‌سيمان ،‌خاك ،‌ماسه

به حداقل رسيدن ضايعات ساختماني

قابليت جذب رنگ تا 20 درصد ديوارهاي گچي معمولي

مراحل نصب

با توجه به سبكي سازه، ‌فونداسيون مورد نياز براي اجراي ساختمان كوچكتر خواهد بود. محاسبات مهندسي در هر مورد بسته به نقشه مورد اجرا،‌ ميزان صرفه جويي را مشخص خواهد كرد. براي ديواره هاي توخالي ،‌به تعداد مورد نياز (كه در نقشه ها مشخص خواهد گرديد) ميله گرد عمودي در فونداسيون قرار خواهد گرفت تا بعدا با پركردن بتون داخل حفره هاي ديوار ، ‌علاوه بر يكپارچه نمودن ديوار ،‌ ستونهاي مورد نياز براي ساختمان و قرار گرقتن كلاف سقف بر روي ديوار آن ايجاد گردد. براي ديواره هاي سبك توپر ،‌ قطعات فلزي خاص (كه همراه با بلوكها ارسال ميگردند)،‌ داخل بتن قرار ميگيرد تا بتوان با قرار دادن بلوكها داخل اين قطعات ،‌ديوار را بدون نياز به ملات و به صورت خشك اجراكرد. با توجه به شكل خاص بلوك ها ،‌ ميتوا ن با ابزارهاي معمول برش، ‌شكلها و ابعاد مورد نياز را در محل كارگاه تهيه و با توجه به نقشه ،‌ دقيقا جزييات را اجرا نمود.

با امتداد دادن ميله گرد هاي نصب شده داخل فونداسيون،‌ امكان مسلح كردن بتون پرشده داخل حفره ها ايجاد گشته و اين حفره ها،‌ بر اساس محاسبات انجام شده و به تعداد مورد نياز، ‌پر مي شوند.

با رسيدن به ارتفاع مورد نياز براي نصب قاب درها و پنجره ها،‌ محل هاي مورد نياز براي تعبيه براي شاخكها اجرا و با استفاده از قطعات اضافي بريده شده،‌ مراحل تكمیلي نصب قابها انجام ميگيرد.

پس از تكميل ديوارها جانبي و داخلي ، با برش بلوكها، ‌قالب مورد نياز براي بتون ريزي كلاف سقف تهيه و كلاف اجرا ميگردد.

 

مجددا با استفاده از بلوك مي توان سقف اجرا كرد. با توجه به سهولت كار بر روي بلوك و برش دادن آن ،‌ اجراي جزييات به راحتي امكان پذير بوده و سرعت انجام كار بسيار بالاست.

ترسیم خطوط راهنما

(خط مبنا)

اولين مرحله از نصب بلوکها ترسيم خطوط می با شد .اين مرحله دارای ا هميت بسياری ا ست زيرا استقرار و صافی ديوار ونيز محل قرارگرفتن چهارچوب در وابسته به اين مرحله می با شد.

درمحل مورد نظر با ا ستفاده از ريسمان اولين خط را ترسيم نما ئيد خط دوم را موازی با خط اول وبه فا صله مطابق با پهنای ديواره گچی رسم کنيد نصب دیواره ها عمود بودن بلوکها با دو بند عمودی کنترل خواهد شد.

بند ها توسط تراز به صورت کاملا عمودی نصب کنسد. چسب را با اضافه کردن پودر چسب به آب تا به دست آمدن یک خمیر یکنواخت تهیه کنید. اولین بلوک را به صورت کامل و با قرار دادن نوار باریکی از چسب در لبه های آن و داخل شکاف لبه آن در محل خود نصب نمائید. با قرار دادن چسب روی زبانه لبه ای بلوک ، نصب را ادامه دهید. دریف بودن و عمود بودن کامل بلوکها را با استفاده از یک خط کش بنائی کنترل کنید در زمان خشک شدن چسب ردیف بودن وعمودی بودن بلوکها با استفاده از گوه های چوبی ثابت نکه داشته می شوند. نصب دیواره دوم ، عمود بردیواره اول ردیف دوم بلوک های را با تغییر محل مناسب به ردیف اول نصب کنید با توجه به اینکه لبه های ردیف دوم نسبت به ردیف اول به اندازه حدلقل ، سه برابر پهنای بلوک ها فاصله باشد. برای این کار اولین بلوک ردیف دوم را نصف کرده و در اولین مکان نصب کنید و بلوکهای بعدی را به صورت کامل نصب کنید. اگر دیواره دوم عمودی به دیواره اول باید نصب شود و دو دیواره در یکدیگر قفل می شوند، محل خالی برای نصب دیواره دوم را یک ردیف در میان در نظر بگیرید. بلوک های دیواره عمود به دیواره اول را چسب زده و در محل خود نصب نمائید. بعد از نصب قسمت آغازین دیواره دوم ، چهار چوب در را با قرار دادن آن روی تکیه گاه به ارتفاع کف آینده و به صورت عمودی در محل خود قرار دهید . عمودی و افقی بودن چهار چوب ر اکنترل نمائید. قسمت های فرورفته کناره چهار چوب را به مقدار زیاد با چسب آغشته نمایید به صورتی که بعد از قرار گرفتن بلوکها در محل خود مقدار اضافه چسب خارج شود. پایه های نصب چهار چوب را آماده کنید. پنچه های پایه نصب چهار چوب ر ا در محل خود قرار داده و آن را روی لبه بلوک میخ کنید.  نصب دیواره عمودی در نیمه قطر دیواره اول فضایی معدل حداکثر نصف قطر بلوک را در پهنای آن خالی کنید. یک ردیف در میان ، دیواره دوم داخل نیمه خالی شده دیواره اول می شود. کلیه سطوح در تماس را به مقدار زیاد چسب بزنید. نصب دیواره با زاویه برجسته همراه با درب ردیف پایینی را نصب می کنیم. ادامه دیواره در دو طرف محل به صورت یکنواخت با قسمت دیگر دیواره نصب می شود.بعضی از چهار چوب ها قابلیت نصب بعد از اتمام دیواره را دارا میباشند.