۱۴۰۳ يکشنبه ۶ خرداد -
9:21:7
مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی خانه مصالح

ضد یخ بتن

 

ضدیخ بتن

ضدیخ بتن پودری

     ضدیخ بتن مایع

وزن هر پاکت 25 کیلو گرم  وزن هر گالن 25 کیلو گرم 

بتن ریزی در سرما و استفاده از ضدیخ بتن

با نزدیک شدن فصل سرد و لزوم استفاده از ضد یخ بتن در عملیات بتن ریزی موارد ذیل را در خصوص عملکرد فنی این ماده افزودنی بتن به استحضار می رساند.

هیدراسیون سیمان واکنشی گرما زا است و روند سریع بالارفتن مقاومت های فشاری بتن در محدوده دمای بین 10 الی 25 درجه سانتیگراد به مدت 28 روز به طول می انجامد. گیرش اولیه بتن در دمای 20 درجه سانتیگراد بسته به نوع سیمان ، حدود 12 ساعت زمان نیاز دارد ، این فاصله زمانی در دماهای پائین طولانی تر می شود لذا در فصل سرما این مدت زمان (12 ساعت) برای بروز پدیده یخ زدگی کافی است. یخ زدن بتن تازه ریخته شده یک عمل تدریجی است که به میزان سرمای هوا ، عیار سیمان در بتن ، مقادیر آب  مصرفی  در طرح  اختلاط و چگونگی نگهداری و عمل آوری بتن بستگی  دارد و با توجه به نقطه انجماد آب و روند انتقال حرارت در بتن  رخ می دهد . افزایش 9 درصدی حجم  آب که به واسطه یخ زدن آن در بتن رخ می دهد باعث می شود مقدار فشار منبسط کننده در بتن از مقاومت کششی بتن تجاوز نموده  و منجر به بروز تخریب و خسارت می گردد . دامنه خسارت وارده به بتن از پوسته شدن سطحی تا از هم پاشیدگی کامل می باشد ، این عامل سبب افت  غیرقابل جبران مقاومت فشاری بتن خواهد بود.

نابراین نیاز به استفاده از نوعی  مواد افزودنی بتن که بدون داشتن اثرات مخرب ، بتواند از یخ زدن بتن در دماهای پائین جلوگیری نماید کاملا مشهود است . در این راستا  گروه صنایع شیمی ساختمان آبادگران ، با استناد به سوابق آزمون ها و عملیات پژوهشی و کارگاهی و بر اساس استانداردهای معتبر بین المللی ، منطقه ای و ملی ماده افزودنی ضد یخ بتن را که در حقیقت نوعی شتاب دهنده واکنش  وزن هر پاکت 25 کیلو گرم آب و سیمان است را تولید و عرضه می نماید .

ضد یخ با افزایش سرعت هیدراسیون و بالابردن گرمازایی ، گیرش اولیه را از 12 ساعت به حدود 3 الی 5 ساعت کاهش داده و با تکمیل واکنش آب و سیمان مانع از باقی ماندن آب آزاد در بتن شده لذا کاهش زمان گیرش اولیه مانع از یخ زدن بتن می گردد. میزان مصرف ضد یخ تابعی از عیار بتن و دمای هوا می باشد که بسته به شدت حرارت زائی مورد نیاز این میزان مشخص می گردد.

در چه مواردی از زودگیر بتن پودری و در چه مواردی از زودگیر بتن مایع استفاده می شود ؟

استفاده از انواع ماده ضد یخ  بتن به نوع دستگاه شات کریت یا بتن پاش و نحوه اختلاط اجزاء خشک بستگی دارد. عموما در عملیات بتن پاشی با دستگاه شات کریت خشک از ضد یخ پودری و در دستگاه شات کریت تر از ضد یخ  مایع استفاده می شود. اما در شات کریت تر هم می توان ضد یخ پودری را با مواد اولیه( مصالح سنگی وسیمان) مخلوط نمود و در شات کریت خشک هم می توان ضد یخ مایع را از طریق سرشلنگی (افشانک) به آب اضافه نمود. در سایر موارد، برای ساختن بتن یا ملات هائی که قصد داریم زود سخت شوند، بهره گیری از ماده ضد یخ مایع به جهت عدم ایجاد اثرات منفی بر روی کارائی مخلوط ساخته شده، می تواند گزینه بهتری باشد.

خواص و اثرات

 تشدید حرارت زائی بتن.

 افزایش سرعت هیدراسیون .

 کاهش نقطه انجمادبتن.

تسریع زمان گیرش اولیه .

 سازگاری با انواع سیمان های پرتلند.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی

رنگ : زرد کم رنگ

حالت فیزیکی : مایع

یون کلر : ندارد

قابلیت انحلال : درآب

روش مصرف

هنگام بتن ریزی در هوای سرد به نکات زیر توجه فرمایید:

سطح قالب ها و آرماتورها را از آب و برف و یخ بزدایید.

در صورت امکان آنها را گرم نمایید تا دمای آنها به بیش از 5 درجه سانتیگراد برسد.

دمای بتن را حدود 4 الی 6 درجه سانتیگراد ثابت نگهدارید.

در صورت امکان با پوشش مناسب حرارت بتن را حفظ نمایید.

هنگام ساخت بتن بهتر است ضد یخ را با آب مصرفی مخلوط و سپس به اجزاء خشک اضافه بنماییم.

در صورت استفاده از بتن آماده ضد یخ مصرفی را به داخل تراک ریخته و پس از اختلاط کامل بتن ریزی را آغاز بنماییم.

در صورت لزوم می توان مصالح به ویژه آب مصرفی را گرم کرد و با استفاده از پوشش مناسب از اتلاف دمای بتن تازه ریخته شده جلوگیری کرد.

.استفاده از ضد یخ بتن با تشدید حرارت زایی که به تسریع واکنش هیدراسیون و بالا رفتن دمای بتن می کند بدین ترتیب پس از افزودن ضد یخ در زمان بتن ریزی دمای هیچ قسمت از بتن نباید از 5 + درجه سانتیگراد کمتر گردد چون در غیر اینصورت فعالیت شیمیایی هیدراسیون سیمان جهت گیرش و حصول مقاومت کاملا متوقف می گردد . توجه داشته باشید اگر دمای بتن از 5 درجه سانتیگراد کمتر شد ، مشخص کننده کم بودن میزان مصرف ضد یخ بتن می باشد

ملاحظات

مدت نگهداری : یک سال در بسته بندی اولیه

شرایط نگهداری : دور از تابش مستقیم و طولانی نور خورشید و در دمای 15 تا 25 درجه سانتی گراد

نوع بسته بندی : گالن 20 کیلویی

نکات ایمنی

در صورت مصرف همزمان چند ماده افزودنی حتما با دفتر فنی شرکت تماس حاصل فرمایید.

در صورت برخورد این ماده با چشم فورا به مدت 2 دقیقه چشم خود را در آب باز و بسته نمایید.

غیر قابل اشتعال است.

  

 

 برای تهیه این محصولات با شماره های زیر تماس بگیرید:

تلفن همراه: 09158262050

تلفن ثابت: 05137051005